Varikosel Ameliyat Öncesi & Sonrası

Mikrocerrahi Varikosel ameliyatında hastaneye gelmeden önce yapılacaklar:

1- Hastaneye gelirken mutlaka tüm spermiyogram, hormon gibi varikosel ile ilgili tahlillerinizi getiriniz.

2- Gelmeden önce ameliyat bölgenizi evde temizlemek isterseniz penis kökünden yukarı doğru 10 cm. lik kasık bölgesini jilet ile her iki yan tarafı da tamamen alacak şekilde temizleyiniz. Bu işlem yatışa geldiğinizde hastanede personel tarafından da yapılabilir.

3- Ameliyattan önceki en az 6 saat boyunca aç olmalısınız; bu açlık tıpkı oruçtaki gibi hiçbir şey yememek ve su dahi içmemek şeklinde olmalıdır.

4- Ameliyattan önceki bir hafta içinde Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaç kullanmayınız. 

5- Hastaneye gelirken yanınızda a- eşofman tipi tercihan beli lastikli geniş kesimli bir pantolon ve b- size biraz sıkı gelen 2 adet slip iç çamaşırı bulundurunuz.

6- Muhasebe ile ilgili işlemleri kredi kartı ile yapacaksanız önceden bilgi veriniz. Ödemeniz hastaneye girişinizden çıkışınıza dek yapılacak tetkik, yemekler, refakatçi ücretleri, anestezi, ilaçlar, ameliyat, ameliyat sonrası takip ve doktorunuzun yapacağı 4. ay kontrolü dahil bir yıllık süre için her şeyi kapsayan bir paket ücrettir, hastane çıkışında ayrıca muhasebeye uğramanıza gerek yoktur. Ödeyeceğiniz ücrete KDV dahildir.
 

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı İçin Hastaneye Geldikten Sonra Bilmeniz Gerekenler:

1- Doktorunuz sizi ameliyattan önce ve sonra ziyaret edecektir.

2- Ameliyat sırası beklediğiniz sürede herhangi bir şey yemeyiniz ve içmeyiniz, sakin bir şekilde istirahat ediniz.

3- Ameliyatlarını tamamlandığında doktorunuz sizi ziyaret edecektir.

4- Ameliyat sonrasında pansumanınızın bir miktar kirlenmesi tamamen normal ve beklediğimiz bir durumdur, endişe etmeyiniz.

5- Akşam saatlerine kadar serumunuz takılı kalacaktır, akşam antibiyotik uygulandıktan sonra serumunuz çıkartılacaktır. Yatmadan personel veya yakınınızdan destek alarak tuvalete kalkabilir, odanızda dolaşabilir ve size verilecek sulu gıdayı alabilirsiniz. İlk gün anesteziye bağlı baş dönmesi ihtimali nedeni ile tek başınıza ayağa kalkmamanız ve verilen sulu gıda dışında yemek yememeniz önemle önerilir.

6- Ertesi sabah ayakta rahatlıkla gezinebilir ve normal kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bu gün içinde doktorunuz veya asistanı tarafından pansumanınız yapılarak hastaneden çıkışınız gerçekleşecektir.

7- Size verilecek reçetedeki ilaçlara çıkış yapılan gün başlayınız. Antibiyotik olarak günde 1 adet alacağınız kutusunda 3 adet bulunan Zitromax 500 mg. tableti 3 gün; ağrı kesici olan Majezik tableti günde 2 taneyi geçmemek üzere gerek oldukça ameliyattan sonraki birkaç gün kullanabilirsiniz. Ameliyattan sonraki ilk bir haftada sıkıca bir slip iç çamaşırı giymek sizi rahat ettirecektir, daha sonra ise slip tercih etmemenizi, daha geniş iç çamaşırı kullanmanızı öneririz. Ameliyattan sonra doktorunuz ne gün ve nereye kontrol için gelmeniz gerektiğini size bildirecektir.

8- Ameliyattan sonra 1 hafta süre ile dikişlerin olduğu bölgeyi sudan koruyunuz, diğer bölgeleri su ile temizleyebilirsiniz. Dikişleriniz alınmayacak kendiliğinden su ve temizlenme etkisi ile 15-20 gün civarında eriyecektir, 15 günden sonra yıkanırken lif vs. kullanarak dikişlerin erimesine yardımcı olabilirsiniz. Ameliyattan bir hafta sonra duş alabilirsiniz, kendinizi kollayarak cinsel ilişkide bulunabilirsiniz. Ameliyattan sonra yapacağınız hiçbir hareket, ağır kaldırma vb. ameliyatınızın başarısına zarar getirmez, sadece ilk 15 gün ile bir ay arası ağrı nedeni olabilir. Bir aydan sonra kontrollü olarak spora da başlayabilirsiniz.

9- Ameliyat gününüzden sonra 4 ay dolunca lütfen ameliyattan önce doktorunuzun size sperm tahlili yaptırdığı laboratuarda spermiyogram ve FSH tahlillerini (ve DFI-ameliyat öncesi yapılmış ise) tekrar yaptırarak telefon ile ücretsiz kontrol randevusu alınız.